Mýty a fakta o józe

...aneb co je a není pravda...

Mýty o józe

Ohebnost

Abyste mohli začít s jógou, musíte být hubení a superohební. Na jógu přece chodí jen ti, kdo si zvládnou stát na hlavě se založenýma nohama... 

Když se neohnu až k zemi, nemám tam co dělat.

Nikdo jim nerozumí

Jóga není pro mě, je to náboženství nebo sekta nebo kdovíco...

Chodí tam lidi, kterým nikdo nerozumí. 

A hezké holky? Ty chodí do fitka... 

Nic pro chlapy

Jóga rozhodně není pro muže.

Jóga je pomalá nebo se jen sedí se zavřenýma očima. Nic pro mě. Když se nepotím, není to ono.


Skutečnost

Ohebnost těla

Když jsme zkrácení a neprotažení, děláme STREČING. Jóga protahuje a prodlužuje svaly, posiluje vnitřní svaly a vnitřní stabilizační systém, tzv. střed neboli CORE. Zlepšuje dýchání díky náročným pozicím, rotacím a záklonům nebo dlouhým výdržím a zároveň dokáže odpoutat naši mysl a "vypnout hlavu" od každodenních starostí soustředěním na provedení pozice nebo na to, jak dlouho v pozici setrváváme.

Jóga jako nekončící cesta

Jóga je tisíce let starý systém. Pro někoho je jóga filozofie, pro někoho fyzické cvičení, pro někoho způsob, jak se vyrovnat se životem. Každý si najde to své a nic není špatně. Jóga je cesta, která nikdy nekončí. Jógu dělají mladí, staří, zdraví, nemocní, známé osobnosti i obyčejní lidé. Jóga je tady pro všechny a nejsou v ní žádné limity. 

Jóga a muži, dynamika a pot

Původně praktikovali jógu muži. Díky ní si udržovali zdraví a vitalitu. Jóga "pouze pro ženy" je "západní" záležitost. Velká jména jógy? Sri Pattabi Jois, Bikram, Kršnamačarija... nikdo z nich nebyl žena :-)

Dynamiku má každý jógový styl jinou. Klidnější formy jsou zaměřeny na provedení ásány v pomalejším tempu, ale to neznamená, že se u této jógy nezapotím. Dynamické formy jógy přináší vyšší tepovou frekvenci, rychlejší dech, který chceme při cvičení ovládnout a intenzivní protažení celého těla. Pocení pak přichází automaticky a velmi rychle se správným provedením pohybu v rytmu dechu.


Jak je to ve Studiu Jóga Karviná?

Každý přichází s jiným očekáváním. 

Zkrácení se postupně dostávají do složitějších pozic, posouvají své limity a poznávají, že dokážou víc, než si mysleli... 

Vyčerpaní si přicházejí odpočinout a nabrat energii. 

Někteří přicházejí na to, že jim jóga pomáhá "vypnout hlavu".

Někteří mají hodiny jógy jako "hodinu pro sebe" nebo potřebují prostor na cvičení, který doma nemají... 

Mnozí přicházejí kvůli "síle skupiny", která Tě táhne, cítíš se v ní dobře, vytváří se nová přátelství a vztahy.

A hezké holky? Chodí přece i na jógu :-D