Mýty a fakta o józe

...aneb co je a není pravda...

MÝTY O JÓZE

Abyste mohli začít s jógou, musíte být hubení a superohební. Na jógu přece chodí jen ti, kdo si zvládnou stát na hlavě se založenýma nohama... Když se neohnu až k zemi, nemám tam co dělat.

Jóga není pro mě, je to náboženství nebo sekta nebo kdovíco...

Chodí tam lidi, kterým nikdo nerozumí. 

A hezké holky? Ty chodí do fitka... 

Jóga rozhodně není pro muže.

Jóga je pomalá nebo se jen sedí se zavřenýma očima. Nic pro mě. Když se nepotím, není to ono.


SKUTEČNOST

Ohebnost těla

Když jsme zkrácení a neprotažení, děláme strečing. Jóga protahuje a prodlužuje svaly, posiluje vnitřní svaly a vnitřní stabilizační systém, tzv. střed neboli core. Zlepšuje dýchání díky náročným pozicím nebo dlouhým výdržím a dokáže odpoutat naši mysl a "vypnout hlavu" od každodenních věcí soustředěním na provedení cviku nebo na to, jak dlouho v něm setrváváme. 

Jóga jako nekončící cesta 

Jóga je tisíce let starý systém. Pro někoho filosofie, pro někoho fyzické cvičení, pro někoho způsob, jak se vyrovnat s tím, co ho trápí. Každý si najde to své a nic není špatně. Jóga je cesta, která nikdy nekončí. Jógu dělají mladí i staří, zdraví i nemocní, známé osobnosti i obyčejní lidé... V józe nejsou žádné limity.

Jóga a muži

Původně praktikovali jógu muži. Díky jógy si udržovali zdraví a vitalitu. Jóga pouze pro ženy je "západní" záležitost. Velká jména jógy? Pattabi Jois, Bikram, Kršnamačarja... nikdo z nich nebyl žena :-) 

Dynamika a pot

Záleží na zvoleném stylu jógy. Klidnější formy (HATHA jóga a styly, které z ní vychází) jsou zaměřeny na dech a provedení cviku v pomalejším tempu. Neznamená to ale, že se nezapotím. Dynamičtější styly (ASHTANGA jóga a styly, které z ní vychází) přinášejí vyšší tepovou frekvenci, rychlejší dech, který chceme při cvičení ovládnout a intenzivní protažení celého těla. Pocení přichází automaticky se správným provedením dechu a pohybu.


JAK JE TO VE STUDIU JÓGA KARVINÁ?

Každý přichází s jiným očekáváním. Zkrácení se postupně dostávají do složitějších pozic, posouvají své limity a poznávají, že dokážou víc, než si mysleli... Vyčerpaní přicházejí vypnout a nabrat energii, někteří mají lekce jako "hodinu pro sebe". Bolaví odcházejí a cítí se lépe a postupně i zdravěji, pevněji a silněji. A hezké holky? Chodí přece na jógu :-D