JÓGA MENU

"JÓGA KARVINÁ - všechny jógy na jenom místě"

HATHA jóga [čti HATA jóga]

Je klasickou jóogu, která zahrnuje pránáyámu (dechové cvičení), průpravné cviky k protažení celého těla, ásány (jógové pozice) a relaxaci. Je to klidnější forma jógy, která působí rehabilitačně, zlepšuje činnost vnitřních orgánů, působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, zpevňuje tělo, zvyšuje fyzickou kondici a přináší celkové uvolnění.


ASHTANGA jóga [čti AŠTANGA jóga]

Je vyučována v její tradiční podobě založené na vinyase, tj. propojení dechu, pohybu, bandh a drišti. Během série jednotlivých ásán (jógových pozic), které jsou vždy stejné a jejich pořadí se nemění, dochází k protažení, posílení a zpevnění celého těla. Tato jóga zlepšuje činnost vnitřních i enndokrinních orgánů (plíce, srdce, štítná žláza atd.). Při pravidelné jógové praxi (cvičení) má léčebné účinky nejen na tělo, ale i na mysl. 

Hodiny ASHTANGA jógy jsou buď VEDENÉ, kdy učitel říká pozice v jejich pořadí a určuje tempo celé hodiny, nebo tzv. MYSORE [čti MAJSOR]. MYSORE styl je tradiční individuální praxe ve skupinovém prostředí. Každý cvičí vlastním tempem podle svého dechu zpaměti pozice tak, jak je zná, bez toho, aby ho někdo vyrušoval a buduje si tak vlastní praxi pod dohledem učitele. Učitel poskytuje v jednotlivých pozicích dopomoci buď slovní nebo fyzické. MYSORE hodiny jsou vhodné pro začátečníky, kteří se postupně učí pořadí jednotlivých pozic a opakují je, oproti tomu VEDENÉ hodiny jsou vhodné pro ty, kdo znají celou sérii, aby si pod vedením učitele zopakovali pořadí ásán a všechny vinyasy.

Zájemcům o Ashtanga jógu se doporučuje přijít se podívat na některou z hodin, tato jóga je vhodná pro ty, kteří chtějí praktikovat jógu denně.


FIT jóga

Je specifický druh jógy, který vychází z pozic HATHA jógy a probíhá v místnosti vyhřáté na 35 - 40 st. Celsia. Během hodiny se zapojí komplexně celé tělo, začnou se rychleji spalovat tuky, dochází k detoxikaci organismu, posílení imunity, zvýšení kondice a odbourání stresu. FIT jóga je i pro začátečníky :-).


HORMONÁLNÍ JÓGA PRO ŽENY

Originálním názvem HORMONÁLNÍ JÓGOVÁ TERAPIE PRO ŽENY PODLE DINAH RODRIGUES propojuje ásány z HATHA jógy (jógové pozice) s dynamickým dechem. Je vhodná pro všechny ženy od 35 let a dále pro ženy, které mají problémy hormonálního charakteru, jako jsou polycystické vaječníky, premenstruační syndrom, neplodnost, menopauza a další. Dále omezuje padání vlasů, lámavost nehtů, problémy se suchou pletí, nespavostí, náladovostí, nedostatečnou činností štítné žlázy, ... Sestava pro domácí cvičení se učí v rámci víkendového kurzu nebo pravidelných hodin dle rozvrhu, pokud jsou v rozvrhu zařazeny. Doma se pak cvičí každý den a po dosažení výsledků 2-3x týdně podle potřeby. Denní cvičení trvá cca 30 minut.